DEPRESJA: LECZENIE PSYCHODYNAMICZNE
Depresja jest poważną chorobą psycho-fizyczną, której najważniejszymi objawami są: obniżenie nastroju – przewlekły smutek, wyraźny spadek aktywności, brak zdolności cieszenia się czymkolwiek, lęk, zamartwianie się. Często pojawia się również wzmożony niepokój, uczucie napięcia emocjonalnego, stałe zmęczenie lub apatia, pogorszenie jakości snu.
Przyczyny depresji mogą być różne, bardzo upraszczając możemy mówić o przyczynach biologicznych, psychologicznych i reaktywnych depresji.
Przyczyny biologiczne to konstytucjonalnie uwarunkowane dysfunkcje neuroprzekaźnictwa mózgu powodujące zaburzenia w jego prawidłowym funkcjonowaniu. Co jest tego powodem ? Nauka jeszcze nie do końca to wyjaśniła – tło może być mieszane, prawdopodobnie kluczowe są czynniki genetyczne, nie bez znaczenia jednak mogą być różnego rodzaju urazy wczesnodziecięce.
Przyczyny psychologiczne depresji związane są z załamaniem nieadekwatnych, psychologicznych mechanizmów obronnych. Każdy z nas organizuje swoje wewnętrzne i zewnętrzne doświadczenia tak aby czuć się najlepiej i najbezpieczniej, czasami wymaga to jakiegoś zniekształcenia rzeczywistości. Nie ma w tym nic złego, patologicznego – problem pojawia się wtedy gdy te mechanizmy załamują się. Dlaczego ta się dzieje ? Powodów może być kilka – mechanizmy obronne wypracowane wcześniej okazały się być niewystarczające, stały się nieadekwatne do naszych aktualnych potrzeb albo też zbyt zniekształcały rzeczywistość. Kryzys psychiczny jest w takiej sytuacji bardzo bolesny i może być przyczyną ujawnienia się depresji.
Przyczyny reaktywne są zrozumiałe i częste. Każdy z nas doświadcza strat – odchodzą nasi bliscy, rozpadają się związki uczuciowe, tracimy pracę, zdrowie czy pieniądze. Powody zresztą mogą być różnorakie – to co dla jednego jest nic nieznaczącym wydarzeniem dla innej osoby może być bardzo bolesnym doświadczeniem. Ważne jest subiektywnie odczuwane poczucie braku czegoś ważnego, utraty i towarzyszący temu żal i pustka.
Niezależnie od tego co jest jej przyczyną depresja wymaga ona leczenia – nie podjęcie terapii może przynieść bardzo złe, długoterminowe następstwa.
W leczeniu warto zwrócić uwagę na dwa aspekty – efektywność i trwałość zmiany.
Po pierwsze chcemy aby pacjent mający depresją poczuł się lepiej, przestał cierpieć, zaczął ponownie dobrze funkcjonować. Mamy to osiągnąć w miarę szybko i w każdym aspekcie – pacjent ma mieć lepszy nastrój i więcej chęci do działania, ma lepiej spać, nie czuć lęku i napięcia emocjonalnego.
Po drugie chcemy aby ten efekt był trwały, zmiana nie była tylko krótkoterminowa i krucha a solidna i dająca szansę na uniknięcie nawrotów depresji.
W naszej ocenie leczenie psychodynamiczne daje najlepsze warunki na spełnienie obu tych wymogów. W sposób zindywidualizowany dostosowuje leczenie do potrzeb pacjenta z depresją korzystając z bogatego repertuaru narzędzi klinicznych jakimi dysponuje.
W jaki sposób prowadzimy leczenie pacjentów z depresją ?
Po pierwsze przeprowadzamy gruntowną diagnozę kliniczną – badamy jaki charakter mają zgłaszane przez pacjenta zgłaszane przez niego objawy depresyjne. Reflektujemy czy ich tło jest uwarunkowane biologicznie, psychologicznie (osobowościowo) czy reaktywnie.
Po drugie rozważamy konieczność włączenia farmakoterapii – podjęcie leczenia lekami przeciwdepresyjnymi i normotymicznymi. Szukamy najlepszych opcji klinicznych dla pacjenta tak aby leczenie było jak najmniej obciążone skutkami ubocznymi leków.
Po trzecie oceniamy wskazania do podjęcia psychoterapii psychodynamicznej. W naszej ocenie prawie wszyscy pacjenci z depresją na tle psychologicznym i olbrzymia większość z depresją na biologicznym (depresją endogenną) odnoszą istotne korzyści zdrowotne z uczestnictwa w psychoterapii psychodynamicznej.
Po czwarte skutecznie i efektywnie leczymy tak aby uzyskać istotną poprawę samopoczucia i jakości funkcjonowania naszych pacjentów.
Jeśli masz poczucie, że towarzyszą ci objawy depresyjne zgłoś się od Specjalistycznej Poradni Psychoterapii i Psychiatrii Psychodynamicznej Relatio i umów się na pierwszą wizytę konsultacyjną prowadzoną przez psychiatrę psychodynamicznego.